Vyplati_se_fve_na_rodinny_dum

VYPLATÍ SE FOTOVOLTAICKÁ ELEKTRÁRNA NA RODINNÝ DŮM?

Fotovoltaická elektrárna do domácnosti byla vždy výhodnou investicí a skvělý způsob, jak dosáhnout energetické nezávislosti. Co všechno je nutné k její instalaci na rodinný dům? Jaká je její cena? Na vše Vám dáme odpovědi.

PROČ SI FOTOVOLTAICKOU ELEKTRÁRNU POŘÍDIT?

V současné době jsou nejčastějším důvodem k jejímu pořízení ceny za energie. Ty za poslední rok strmě rostou a domácnosti hledají způsob, jak se stát energeticky nezávislými. Návratnost investice se tak vrátí daleko rychleji než dříve.

Důvody mohou být i ekologické – fotovoltaická elektrárna je udržitelnějším zdrojem energie, přispívá k energetické soběstačnosti a v kombinaci s baterií slouží i jako záloha proti nenadálým výpadkům proudu.

 

TYPY FOTOVOLTAICKÉ ELEKTRÁRNY

Existují tři typy fotovoltaických elektráren:

  • Síťový systém
  • Ostrovní systém
  • Hybridní systém

 

Síťová fotovoltaika předává veškerou vyrobenou elektřinu do sítě, odkud si v případě potřeby elektřinu zase zpátky nakupujete. V minulosti existovala garance vysokých výkupních cen, nicméně v současné době se tento typ nevyplatí.

 

Ostrovní fotovoltaika není vůbec připojená k distribuční síti. Vyrobenou elektřinu buď hned spotřebujete nebo ji ukládá do akumulátorů, odkud čerpá v době nedostatku. Tento typ je skvělý všude tam, kde je připojení k distribuční síti nemožné nebo příliš nákladné – chaty, chalupy, obytné vozy nebo na příliš odlehlá místa. V českých podmínkách si ale čistě s ostrovní fotovoltaikou nevystačíte, musí být doplněná o záložní elektrocentrálu.

 

Hybridní elektrárna je nejoblíbenější variantou pro rodinný dům. Spotřebováváte vlastní elektřinu, přebytky ukládáte do akumulátorů a v případě nedostatku (obzvlášť v zimním období) jste napojeni na distribuční síť. Díky vlastnímu zdroji odebíráte elektřiny výrazně méně, šetříte náklady i životní prostředí.

 

Jak probíhá instalace fotovoltaické elektrárny?

Nejdříve  odsouhlasíte technický návrh a rozpočet a poté probíhá zpracování veškeré dokumentace. Kromě projektu je potřeba podat žádost o připojení mikrozdroje k distribuční síti, o státní dotaci a další administrativa. U nás veškerou administrativu vyřizujeme za Vás.

Jakmile jsou dokumenty v pořádku, nic nebrání instalaci. Ta trvá 2 až 4 dny podle velikosti elektrárny a podle technických podmínek. Následuje revizní kontrola, doložení revizní zprávy pro distributora a pak už Vás po východu slunce budou hřát nejen sluneční paprsky, ale i dobrý pocit ze smysluplně vynaložených peněz.

 

Cena fotovoltaiky na rodinný dům

Fotovoltaika na dům byla vždy výhodnou investicí, v současné situaci rostoucích cen za energii navíc rychlost návratnosti vzrostla. Nejde jen o aktuální trend, přechod na obnovitelné zdroje energie je logickým krokem. Elektrárna sice vyžaduje poměrně velkou vstupní investici, nicméně její návratnost je pouze v řádu několika let. Má dlouhou životnost, nízkou poruchovost a navíc u nás je možnost i prodloužená záruka.

Rozpětí vstupní investice je široké a začíná přibližně na 100 000 korunách. Odvíjí se od toho, jaký systém zvolíte, kolik energie chcete vyrábět, v jaké žijete lokalitě a podobně. Topíte doma elektrickým kotlem, tepelným čerpadlem nebo jiným způsobem? Jakým způsobem ohříváte teplou vodu? Máte elektrický bojler nebo jiný topný zdroj? Vlastníte bazén, saunu nebo využíváte klimatizaci? Všechny tyto otázky jsou při sestavování vlastní fotovoltaiky důležité.

 

Dotace Nová zelená úsporám zrychluje finanční návratnost

Cílem fotovoltaické elektrárny na rodinný dům není jen šetřit životní prostředí, ale i Vaši peněženku. K tomu přispívá fakt, že v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám můžete získat příspěvek až 200 000 Kč na pořízení fotovoltaické elektrárny, tepelného čerpadla nebo nabíjecí stanice pro elektromobil.

Pro získání dotace je nutné splnit parametry, které zaručují účinnost solárního řešení a skutečnou úsporu. Pokud nepatříte mezi nadšence, co svůj volný čas tráví komunikací s úřady, doporučujeme administraci nám. V TGC Servis zařídíme vše od kompletní administraci a papírování kolem dotace, instalaci systému, napojení na rozvody, až po uvedení do provozu a revizi.

Získejte nabídku na klíč

Vypočítáme úsporu a zajistíme dotaci

Společnost TGC Servis s.r.o., IČO: 05512514, se sídlem Karolíny Světlé 716/1, 628 00 Brno bude zpracovávat vaše osobní údaje pro účely poskytnutí bezplatného poradenství, případně i pro další účely uvedené ve všeobecných informacích o zpracování osobních údajů. Všeobecné informace o zpracování vašich osobních údajů naleznete v sekci Dokumenty.